Vatandaşlarımızın Hırvatistan’dan Geçişleri Sırasında Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar

Zagreb Büyükelçiliği 18.06.2018

PASAPORT VE VİZE

Hırvatistan’ın 1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliği üyesi olması sonucu, 1 Nisan 2013 tarihi itibariyle umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza Hırvatistan'dan transit geçişlerde ve bu ülkeye azami 90 gün ikamet süreli seyahatlerinde vize uygulanmaya başlanmıştır.

Resmi pasaport sahipleri ile çift veya çok girişli geçerli Schengen vizesi (C-tipi) bulunan vatandaşlarımız, Schengen ülkelerinde geçerli oturma izni bulunan vatandaşlarımızile geçerli çift/çok girişli Bulgaristan, Romanya ve GKRY vizesi veya oturma izni bulunan vatandaşlarımız vizeye tabi değildir. Belirtilen vize/oturum kartlarının geçerlilik süresi Hırvatistan’da kalınacak sürenin tamamını kapsamalıdır.

Bu şartları taşımayan vatandaşlarımızın Hırvatistan seyahatleri öncesinde bulundukları ülkelerdeki Hırvatistan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Batı Avrupa’da (münhasıran Fransa’da) ikamet eden vatandaşlarımızın ikamet belgelerini, sürelerini uzatmak amacıyla bulundukları ülke makamlarına teslim edip yerine geçici bir belge alarak yola çıkmaları halinde, Hırvat makamları bu vatandaşlarımızın Hırvatistan’a girişlerine izin vermemektedir.

Hırvatistan’a seyahat eden vatandaşlarımızın pasaportlarının geçerlilik süreleri en az 6 ay olmalıdır.

Pasaportun kaybolması gibi acil durumlarda Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi tarafından makinede okunabilir geçici pasaport düzenlenebilmektedir. Bu geçici pasaportlar yalnızca Türkiye’ye yapılacak seyahatlerde bir defaya mahsus kullanılabilmekte olup, geçerlilik süresi en fazla otuz gündür.

YOL GÜZERGÂHI VE SINIR KAPILARI

Vatandaşlarımızın Hırvatistan içinde kullanabilecekleri üç yol güzergâhı bulunmaktadır:

a) Avusturya üzerinden Slovenya'ya giden vatandaşlarımızın Maribor'dan sonra Hırvatistan'a Macelj sınır kapısından giriş yapmaları ve Macelj-Krapina-Zagreb-Slavonski Brod-Bajakovo (Sırbistan sınırı) güzergahını izlemeleri gerekmektedir. Macelj sınır kapısı ile Zagreb arasındaki yolun bir bölümü ücretli otoyol olup, otomobiller için halen 48 Hırvat Kunası (yaklaşık 6,4 Euro), minibüsler için 72 Hırvat Kunası (yaklaşık 9,6 Euro) tutarında ücret alınmaktadır. Krapina'dan sonra Zagreb-Slavonski Brod-Bajokovo yolu izlenecektir.

b) Slovenya'ya Kuzey İtalya ve Avrupa'nın güneybatısından gelen vatandaşlarımızın Ljubljana'dan sonra Bregana sınır kapısından Hırvatistan'a giriş yapmaları gerekmektedir. Sınırdan geçer geçmez, otoyol için, arabayla yolculuk eden vatandaşlarımızın 7 Hırvat Kunası (yaklaşık 1 Euro), minibüsle yolculuk eden vatandaşlarımızın 9 Hırvat Kunası (yaklaşık 1,3 Euro) ödemesi gerekmektedir. Otoyoldan hiç çıkılmadan Zagreb-Slavonski Brod-Bajakovo (Sırbistan sınırı) yolu takip edilecektir.

c) Hırvatistan'a Macaristan üzerinden giren vatandaşlarımızın yaklaşık 91,5 km uzunluğundaki Goriçan-Zagreb otoyolunu kullanmaları halinde otomobiller için 44 Hırvat Kunası (yaklaşık 6 Euro), minibüsler için 65 Hırvat Kunası (yaklaşık 8,5 Euro) ödemeleri gerekmektedir.

Vatandaşlarımız, her üç güzergâhın kesiştiği Zagreb'den sonra, Slavonski Brod yönünde ilerleyerek Bajakovo'dan Sırbistan’a ulaşmaktadırlar. Zagreb-Lipovac bölümündeki 260 kilometrelik otoyol için otomobillerden 128 Hırvat Kunası (yaklaşık 17 Euro), minibüslerden 193 Hırvat Kunası (yaklaşık 26 Euro) talep edilmektedir (1 Euro = yaklaşık 7,4 Hırvat Kunası).

Hırvat otoyollarında vignette ve benzeri kart uygulaması olmayıp ödemeler gişeler vasıtasıyla yapılmaktadır. Ücretlerin Euro karşılığının da ödenmesi mümkündür ancak para üstü her daim Kuna olarak verilmektedir. Ayrıca şu tip kredi kartları ile ödeme yapılması mümkündür: American, Diners, Maestro, Master, Visa.

GÜMRÜK KONULARI

Vatandaşlarımız, yolculuk sırasında gerek duyulabilecek veya kullanılmış eşya olarak tanımlanan kişisel eşyalarını Hırvatistan’a girişte beyan etmek zorunda değillerdir. Ticarete konu olmayacağı anlaşılan ev araç gereçleri de vergiye tabi bulunmamaktadır.

Kişisel eşya sayılanlar, giysi, temizlik malzemesi, kişisel ziynet eşyası, fotoğraf makinesi ve kamera, diyapozitif ve film projektörü, video kamera/video kayıt cihazı, taşınabilir çalgı aletleri, taşınabilir radyo ve televizyon, daktilo, el hesap makinesi, taşınabilir diz üstü bilgisayarı, dürbün, bebek arabası, özürlü arabası, taşınabilir diyaliz makinesi ve benzeri tıbbi cihazlar ile spor teçhizatıdır (kamp çadırı, balıkçılık ve dağcılık ile dalgıç donanımı, spor amaçlı silah, bisiklet, 5.5 metreden kısa kano-kayak, tenis raketi, sörf tahtası ve golf donanımı). Her tür silahın ülkeye giriş sırasında mutlak surette görevlilere beyan edilmesi, ilgili belgelerinin sunulması ve silah ruhsatlarının hazır bulundurulması gerekmektedir.

Yolcu beraberinde ayrıca, kişi başına en fazla 1 karton sigara, 1 litre yüksek alkollü içki, 2 litre likör veya köpüklü şarap, 2 litre masa şarabı, 50 gram parfüm ve 250 mililitre “eau de toilette” ile kişisel kullanıma yetecek miktarda ilaç bulundurulabilmektedir (18 yaşından küçük çocukların alkol ve sigara hakları bulunmamaktadır). Uyuşturucu kapsamında kabul edilen bir ilaç bulundurulması halinde mutlaka doktor reçetesinin taşınması gerekmektedir (Sadece beş günlük kullanım için ilaç bulundurabilirler).

Yukarıda sayılan miktarlar aşıldığı takdirde, gümrük vergisi ödenmesi talep edilmekte, bunların araçlarda saklanmış halde bulunması durumunda ise kaçakçılık sayılarak, ceza uygulanmaktadır.

Yolcu beraberinde canlı hayvan taşınması halinde, uluslararası sağlık sertifikası veya veteriner sertifikası bulundurulması zorunludur.

Gıda ürünleri de, AB ülkeleri haricindeki ülkelerden gelen kişilerin getirdikleri gıda ürünleri sağlık müfettişinin kontrolünden sonra Hırvatistan’a sokulabilmektedir. Et, süt gibi hayvansal ürünlerin taşınması halinde ise veteriner kontrolünden geçtiğini belirten bir belge bulundurulması zorunlu olup, her halükarda Hırvatistan’a girişte tekrar veteriner kontrolüne sokulmaktadır (sınır 10 kg’dır).

Ülkeye beyan etmeden girişine izin verilen yabancı para miktarı 10.000 Euro
’dur. Bu meblağı aşan nakit para miktarı gümrükte form doldurularak beyan edilmelidir. Ayrıca vatandaşlarımızın şahsi kullanımları dışındaki altın, mücevher v.b. ticari eşya sayıldığından Hırvatistan'a girişte gümrük memuruna mutlaka yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir.

Geçmiş yıllarda, Hırvatistan'dan transit geçişleri sırasında yanlarında taşıdıkları dikkat çekici miktardaki ziynet eşyasına el konulan vatandaşlarımız olmuştur. Büyükelçiliğimiz aracılığıyla yapılan itirazlara rağmen, vatandaşlarımız altınlarını geri alamamışlardır.

Öte yandan geçmiş yıllarda olağan sınır/gümrük kontrolleri yapan Hırvat yetkililerle bu konuda tartışmaya giren bazı vatandaşlarımızın çeşitli cezalara çarptırıldığı görülmüş olup, vatandaşlarımızın yerel mevzuat çerçevesinde yapılan kontrollere saygı göstermeleri önem arzetmektedir.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Geçtiğimiz yıllarda vatandaşlarımız soygun ve hırsızlık gibi maddi kayba yol açan muhtelif olaylara maruz kalmakla birlikte, sözkonusu olayların sayısının sınırlı olduğu gözlemlenmektedir.

Bu tür olayları yaşayan vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimize verdiği bilgiler ışığında, otoyol ve anayollarda, iyi niyetli görünse bile, polis haricinde hiç kimsenin dur uyarısına uymamaları, sıkıştırarak durdurmaya çalışan diğer arabalara karşı uyanık olmaları önemle tavsiye olunur.

Bununla birlikte, vatandaşlarımızın, konaklama yerlerinde ve benzin istasyonlarında, kısa süreli duraklamalarda dahi, araçlarını mutlaka kilitlemeye, araç içerisinde görünür bir şekilde çanta veya değerli eşyalarını bırakmamaya ve pasaportlarını mutlaka sürekli yanlarında bulundurmaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yol üzerinde yeterli sayıda ve iyi durumda konaklama tesisi ve benzin istasyonu bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın otel, motel, pansiyon vb. yerler haricinde herhangi bir yerde konaklamaları halinde ilk 24 saat içinde yabancılar polisine bildirimde bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde suç işlenmiş sayılmakta olup, yabancılar tutuklanarak mahkemeye çıkarılmakta ve Hırvatistan'a bir yıl süreyle giriş yasağı verilmektedir.

Vatandaşlarımızın, Hırvatistan'ı transit geçişte, yaklaşık 4-5 saate ihtiyaçları olacaktır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın Hırvatistan içinde yol üzerindeki dinlenme bölgelerinde dinlenmeleri önerilir. Konaklama yerlerinde ve benzin istasyonlarında çoğunlukla sadece Hırvat Kunası kabul edilmekte olup, sınır kapılarındaki döviz bürolarında para değiştirmek mümkündür. Uluslararası kredi kartlarının tamamı Hırvatistan'da kabul edilmektedir. Diğer taraftan, 1991-1995 yılları arasında yaşanan savaştan dolayı halen mayından arındırılmamış bazı bölgeler bulunduğu bilinmektedir. Bu sebeple, vatandaşlarımızın Hırvatistan'dan geçerken ana güzergahlardan ayrılmamaları tavsiye edilmektedir.

Hırvatistan üzerinden transit geçiş yapan özel araçlara ilişkin yaş kısıtlaması yoktur. Araçların uluslararası sigorta kartına sahip olması gerekmektedir. Hırvat trafik yasalarına göre, araçlarda, ilk yardım çantası, üçgen flaşör, uyarı yeleği, yangın söndürme cihazı, çekme halatı ve araç için yedek ampul bulunması mecburidir.

Hırvat trafik polisi tarafından yapılan denetlemelerde, bütün bu donanımın varlığı titiz bir şekilde denetlenmekte ve herhangi birisinin yokluğu, cezai işlem yapılmasına neden olmaktadır.

Herhangi bir kaza olması halinde, mutlaka polis tarafından bir tutanak düzenlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, aracın ülkeden çıkışına izin verilmemektedir.

Hırvatistan yasaları gereğince, ölüm veya yaralanma ile sonuçlanmayan, sadece küçük maddi hasarın meydana geldiği trafik kazalarında, hatalı olan sürücüye para cezası verilmektedir.

Ölüm, ağır yaralanma veya büyük maddi hasarın meydana geldiği trafik kazası halinde, sürücü mahkemeye sevk edilmekte, mahkeme tarihine kadar gözaltında kalmakta ve pasaportuna el konularak, mahkeme kararına göre hapis cezasına mahkûm edilebilmektedir.

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

- Trafikte kabul edilebilir alkol oranı 25 yaşından büyük sürücüler için azami 0,5 promil, 25 yaşından küçük sürücüler ve profesyonel sürücüler için ise 0,0 promildir. Alkollü araç kullanırken herhangi bir kazaya sebebiyet veren kişinin en az 1000-15.000 Kuna (yaklaşık 130-2000 Euro) trafik cezası ödemesi gerekmektedir.

- Hırvatistan otoyollarında hız sınırı 130 km/saattir. Yol güzergahının fazlasıyla düz olması nedeniyle hız sınırlamalarına uymayan vatandaşlarımız trafik çevirmeleri, ceza ve dolayısıyla gecikmelerle karşı karşıya kalmaktadır.

- Hız sınırının aşılması nedeniyle verilebilecek cezalar şu şekildedir (1 Euro yaklaşık 7,4 Kuna’dır):

Sınırın 10-30 km aşılması halinde 500 Kuna,

30-50 km aşılması halinde 1.000 Kuna,

50 km’den fazla aşılması halinde 3.000-7.000 Kuna ve koruyucu tedbir olarak 1 aydan 2 yıla kadar araç kullanma yasağı.

- Trafik kurallarını ihlal eden yabancıların, sürücü belgeleri Hırvatistan sınırları içinde geçersiz sayılabilmektedir.

- 1 Ekim-1 Nisan döneminde gerçekleştirilen seyahatlerde seyir halindeki araçların farları açık olmalıdır. (yaz saati döneminde farların açık olması gerekmiyor ama tavsiye edilir. Motosikletlerin farları bütün yıl boyunca açık olmalıdır. Açık değilse, ceza tutarı 300 Kuna’dır).

BÜYÜKELÇİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

T.C. Büyükelçiliği

Andrije Hebranga 32-34, 1. kat ZAGREB

Tel : (385-1) 4864660

Acil durumlar için Konsolosluk Çağrı Merkezi Tel: 00 90 3122922929

Konsolosluk Şubesi nöbet: (385-99) 4396520

Faks : (385-1) 4864670

e-mail : embassy.zagreb@mfa.gov.tr

web: www.zagreb.emb.mfa.gov.tr

Polis: 192

İlk Yardım: 112

Karayolu SOS: 987

İtfaiye: 193


Atatürk

Mustafa Babür Hızlan Ambassador
Monday - Friday

09:00 - 12:30 / 14:00 - 17:00

1/1/2020 1/1/2020
1/6/2020 1/6/2020
4/13/2020 4/13/2020
5/1/2020 5/1/2020
5/30/2020 5/30/2020
6/11/2020 6/11/2020
6/22/2020 6/22/2020
8/5/2020 8/5/2020
8/15/2020 8/15/2020
10/29/2020 10/29/2020
11/1/2020 11/1/2020
11/18/2020 11/18/2020
12/25/2020 12/25/2020
12/26/2020 12/26/2020