Türkiye Cumhuriyeti

Zagreb Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Hırvatistan, Eski Yugoslavya Sosyalist Federasyonu döneminde kurucu ülkeler arasında yer almaktaydı ve adı da Hırvatistan Sosyalist Cumhuriyeti idi. Türkiye Cumhuriyeti, Hırvatistan’daki ilk Temsilciliğini 1969 yılında, Eski Yugoslavya Sosyalist Federasyonu nezdinde Zagreb Başkonsolosluğu olarak açmıştır.

Eski Yugoslavya’da 90’lı yıllarda başlayan anlaşmazlıklar ve iç savaş Birliğin 1991’de dağılmasıyla sonuçlanmıştır. Hırvatistan Haziran 1991’de Federasyondan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Türkiye, bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan Cumhuriyetini 6 Şubat 1992’de tanımış, akabinde, Zagreb’deki Başkonsolosluğunu da, 4 Eylül 1992 tarih ve 92/3500 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Büyükelçilik seviyesine yükseltmiş ve Büyükelçiliğimiz 1 Nisan 1993 tarihinde resmen faaliyete geçmiştir. İlk Türk Büyükelçisi 15 Nisan 1993 günü, zamanın Hırvatistan Cumhurbaşkanı Dr. Franjo Tudjman’a Güven Mektubunu sunmuştur.

Askeri Ataşelik ve Ticaret Müşavirliğinin de aynı binada olduğu Büyükelçiliğimiz, yaklaşık 20 kişilik kadrosuyla 1995 yılından bu yana şimdiki binasında hizmet vermektedir.

 
Emin Şerif Küçükkul
Büyükelçi
01.01.1969-01.01.1973
Sakıp Çoruk
Büyükelçi
01.01.1973-01.01.1975
Zübeyir Aker
Büyükelçi
01.01.1975-01.01.1977
Baba Ordemir
Büyükelçi
01.01.1977-01.01.1978
Cengiz Sebükcebe
Büyükelçi
01.01.1978-01.01.1982
Feridun Rua
Büyükelçi
01.01.1982-01.01.1986
Aziz Yakın
Büyükelçi
01.01.1986-01.01.1990
Ali Mesut Orsa
Büyükelçi
01.01.1990-01.01.1993
Yüksel Söylemez
Büyükelçi
01.01.1993-01.01.1995
Daryal Batıbay
Büyükelçi
01.01.1995-01.01.1998
Selahattin Alpar
Büyükelçi
01.01.1998-01.01.2001
Ufuk Tevfik Okyayüz
Büyükelçi
01.01.2001-01.01.2004
Fatma Dicle Kopuz
Büyükelçi
01.01.2004-01.01.2008
Umur Apaydın
Büyükelçi
01.01.2008-31.07.2010
Burak Özügergin
Büyükelçi
01.09.2010-01.10.2014