Türkiye Cumhuriyeti

Zagreb Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Hırvatistan'a gelen Türk Vatandaşlarının dikkat etmesi gereken hususlar, 03.02.2016

Umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları, 1 Nisan 2013 tarihi itibariyle turistik amaçlı seyahatlerinde vizeye tabidirler. Geçerli, çok girişli Schengen vizesi bulunan veya Schengen üyesi ülkelerde geçerli oturumu bulunan vatandaşlarımız ile resmi pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabi değildir. Vize süresinin, sağlık, evlenme ve diğer haklı görülebilecek sebepler dışında uzatılması mümkün değildir. Çalışma ve öğrenim meşruhatlı vizeler ise Hırvatistan’ın Türkiye’deki Başkonsolosluğu veya Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi'nden istizana tabi olarak verilmektedir.

Geçerli, çok girişli Schengen vizesi veya Schengen üyesi ülkelerde geçerli oturumu bulunmayan vatandaşlarımızın seyahatleri öncesinde bulundukları ülkedeki Hırvatistan Başkonsolosluğu veya Büyükelçilik Konsolosluk Şubesi'nden vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Hırvatistan’a geliş tarihinde pasaport geçerlilik sürelerinin 90 günden fazla olması gerekmekte, Hırvatistan sınır polisi, ülkeye giriş yapmak üzere gelen kişilerden geliş amacına göre davetiye, geliş-dönüş uçak bileti, ücreti ödenmiş otel rezervasyonu ve kalınacak her gün için 60 Euro’nun ibraz edilmesini talep edebilmekte, ülkeye geliş amaçlarını sorgulayabilmekte ve kendilerinden tatmin edici bilgi ve belge alamadığı kişilerin Hırvatistan’a girişlerine izin vermeyebilmektedir. Hırvatistan’a uçakla gelen vatandaşlarımız, bu durumda geldikleri uçakla geri gönderilebilmektedirler.

Turist olarak gelen vatandaşlarımız, otel rezervasyonlarını önceden yaptırmalı ve buna ilişkin teyid yazılarını, gerektiğinde görevlilere göstermek üzere yanlarında bulundurmalıdırlar. Ziyaret veya iş görüşmesi amacıyla gelen vatandaşlarımızın, bir davet yazısını yanlarında bulundurmaları, mağdur olmalarını önleyebilecektir.

Hırvatistan’a gelen ve otel, motel, pansiyon vs. haricinde konaklayan her yabancı, kalacağı adresi Hırvatistan’a gelişinden itibaren 24 saat içinde en yakın polis merkezine bildirmekle yükümlüdür. Aynı şekilde, adres değişiklikleri de 24 saat içinde en yakın polis merkezine bildirilmelidir.

Yabancılar, Hırvatistan’da bulundukları süre içerisinde pasaportlarını, talep eden polis görevlilerine ibraz etmekle yükümlüdürler. 

Hırvatistan’da Vatandaşlık Yasası ve Çifte Vatandaşlık:

Hırvatistan makamları, vatandaşlık almaya hak kazanmış bir yabancının başvurusunu, ancak vatandaşı bulunduğu ülkenin vatandaşlığından çıkmak üzere başvuruda bulunduğuna dair bir belge getirmesi halinde kabul etmektedir. Bununla birlikte, Hırvatistan vatandaşlığını kazanmanın ardından eski vatandaşlığına geri dönmesine bir engel mevcut değildir.

Vatandaşlarımız, bu mevzuattan yararlanarak Hırvatistan vatandaşlığına geçebilmekte ve ardından izinle çıktıkları Türk vatandaşlığını tekrar kazanabilmektedirler.