Türkiye Cumhuriyeti

Zagreb Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Temel Bilgiler, 10.12.2015

Ülke : Hırvatistan

Temsilcilik : Zagreb Büyükelçiliği

Rapor dönemi : 2015

 

Şehir ile İlgili Bilgiler

Zagreb, yaklaşık 1 milyon nüfuslu, Orta Avrupa ile Balkanlar’a ait özellikleri bünyesinde birleştiren bir şehirdir. Şehir Sava nehri tarafından Yeni ve Eski Zagreb olarak ikiye bölünmektedir. Yeni Zagreb, daha çok komünist dönemde inşa edilen yüksek bloklardan oluşup, halkın çoğunluğunun yaşadığı bölgedir. Eski Zagreb ise, Hükümet, Parlamento, tüm resmi Hırvat kurumları ve tüm Büyükelçiliklerin bulunduğu, ayrıca tüm kordiplomatik mensuplarının yaşadığı daha tarihi olan bölgedir.

Çok sayıda café, restoran, bar bulunan şehirde sosyal hayat canlıdır, güvenlik problemi bulunmamaktadır. Halkın çoğunluğu yabancı dil konuşmaktadır (gençler İngilizce, daha yaşlılar Almanca, Istria bölgesinden gelenler İtalyanca).

Toplu taşıma araçları yaygındır. Şehrin heryerine tramvay veya otobüsle ulaşmak mümkündür. Zagreb içinde ve çevresinde bulunan geniş ve çok sayıdaki yeşil alan ve parklar, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve balık tutmak için uygundur.

Varsa Gelmeden Önce Yapılması Tavsiye Olunan İşlemler (bazı ülkeler açısından vize işlemleri, vb) Bilindiği üzere 1 Nisan 2013 tarihi itibariyle ülkemiz ile Hırvatistan arasında karşılıklı olarak vize uygulanmasına başlanmıştır. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir. Resmi pasaport hamili Türk vatandaşları Hırvatistan’a girişte vizeden muaftırlar. Hırvatistan'a giriş yapan vatandaşlarımızın 24 saat içerisinde bulundukları yerdeki Emniyet Müdürlüklerine başvurarak kalacakları yeri bildirmeleri zorunludur. Otel, motel vs. konaklayacak olan vatandaşlarımızın bildirimlerini ise kaldıkları yerin sorumlu kişileri bildirecektir.

Göreve atanan diplomatlar için vize gerekliliği yoktur.

Varışta Yapılacak İşlemler (Kimlik kartları düzenlenmesi, vb)

Varışı takiben, yeni memurun göreve başladığı Nota ile Dışişleri Bakanlığı’na bildirilir. Kimlik kartı için form doldurulur ve 2 fotoğrafla birlikte Dışişleri Bakanlığı’na iletilir. Kimlik kartı, yaklaşık 3 hafta içinde hazırlanır.

Hırvatistan'da yaşayan her kişinin OIB (özel kimlik numarası) olması zorunludur. Diplomatlar ve Büyükelçilik çalışanları için Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla temin edilir.

OIB numarası verilene kadar cep telefonu için hazır kart alınabilir, kimlik kartının çıkmasını müteakip aynı numaranın sabit hatta dönüştürülmesi mümkündür.

İlk Gelişte Geçici Olarak Konaklanabilecek Yerler (Otel, pansiyon,vb)

Otel listesi ilişikte sunulmuştur.

 “Sheraton", "Westin" "Dubrovnik”, “Astoria”, “ Palace” "Regend Esplanade" Kançılarya'ya yürüme mesafesindedir. Ev Kiralama (Emlakçılar, izlenecek yöntem, kontrat yapılması, dikkat edilmesi gereken özel hususlar) Kiralamada başvurulan yöntem: Konutlar genelde ilan veya emlakçı yoluyla bulunabilmektedir.

Ortalama ev kira düzeyi: Temsil gereklerine uygun bir dairenin kirası aylık 500 Euro’dan başlamaktadır. Ev sahipleri kirayı daha çok Euro olarak almayı tercih etmektedirler.

Standart kira koşulları: Ev kiralarken kimi ev sahipleri birkaç aylık kirayı (6 aya kadar) peşin talep edebilmektedirler. Depozito genellikle talep edilmektedir. Genellikle emlakçıya da bir kira bedeli kadar ücret ödenmektedir.

Mobilyalı ev kiralama olanakları: Zagreb'de evler çoğunlukla mobilyalı olarak kiraya verilmektedir.

Gümrük İşlemleri (Ev eşyası, araç)

Türkiye’den nakledilen eşyaların listesiyle birlikte hazırlanan Protokol ve Nota Dışişleri Bakanlığı’na gönderilir. Eğer eşyalar yolcu beraberinde geliyorsa, önce Nota, müteakiben Protokol gönderilir.

Öğrenim Olanakları (Okullar, kayıt dönemleri, ücretleri)

a) İngilizce eğitim veren okullar: Sekizinci sınıfa kadar İngilizce eğitim veren Amerikan okulu, ABD Büyükelçiliği mensuplarının ve Zagreb'deki diğer ABD vatandaşlarının çocukları dışında, genellikle öğrenci kabul etmemektedir. Bu okulun yıllık ücreti 16.000 Euro’dur. Zagreb'deki diplomat ve yabancıların çocuklarına İngilizce olarak 8.sınıfa kadar eğitim veren diğer bir okul olan "Matija Gubec"in aylık ücreti 425 Euro'dur. "15.Gimnazija" adlı lisenin İngilizce öğretim yapan bölümünün, yıllık ücreti 5.100 Euro aylık ücreti ise 425 Euro’dur.

b) Fransızca eğitim veren okullar: Zagreb'de bir Fransız okulu bulunmaktadır.

c) Almanca eğitim veren okullar: Zagreb'de bir Alman okulu bulunmaktadır.

d) Diğer yabancı dillerde eğitim veren okullar: Diğer yabancı dillerde eğitim veren temel ve orta öğretim okulu bulunmamaktadır.

e) Ana okulları: Kentte faaliyet gösteren Alman, İngiliz ve Fransız çocuk yuvaları vardır. Bunların ücretleri aylık 415 Euro civarındadır. Mahalli kreşlerde çocuk sayısı fazla olup, sağlık koşulları ve diğer bakım hizmetleri ise tatminkar düzeyde değildir.

f) Üniversite öğrenim koşul ve olanakları: Zagreb'de, tıp, mühendislik, sosyal ve fen bilimleri, spor ve sanat konularında öğrenim imkanı sunan, geniş kadrolu bir üniversite mevcuttur. Öğrenim dili Hırvatça olup, üniversiteye kabul, öğrenim yapılmak istenen bölüm sınavında gösterilen başarıya bağlıdır.

Özel Araçla İlgili İşlemler (Alım-satım, sigorta, bakım-onarım)

Hırvatistan’a araba ithalinde, İthal Protokolü gereklidir. Araba, Gümrük makamı, teknik muayeneye, sigortaya ve polise götürülerek diplomatik plakalar temin edilir. Türkiye’den getirilen plakalar, postayla Türkiye’ye gönderilir.

Banka İşlemleri

a) Ülkede Kullanılan Para Çeşitleri ve Oranları: Hırvatistan'da, 30 Mayıs 1994 tarihinden itibaren yeni para birimi olan Hırvat Kunası (HK) kullanılmaya başlanmıştır. Euro ve ABD Doları en fazla kullanılan yabancı para birimleridir.

b) Ülke para biriminin kuru: 10 Aralık 2015 itibariyle 1 ABD Doları yaklaşık 6.9 Hırvat Kunası, 1 Euro ise 7.65 Hırvat Kunası'dır.

c) Banka Uygulamaları:

-Banka hesap cinsleri (döviz hesabı uygulaması): Hırvatistan bankalarında yabancı uyruklu kişilerin döviz hesabı açtırmaları mümkündür.

-Çek kullanımı: Ülkede çek kullanımı yoktur.

-Banka kredileri ve faizleri: Hırvat bankaları, yasa gereği diplomatlar dahil yabancılara kredi vermemektedir. Zagreb'deki yabancı banka şubeleri de sözkonusu yasaya uymak yükümlülüğündedirler.

-Döviz transfer uygulamaları: Döviz transferlerinde herhangi bir kısıtlama uygulanmamaktadır.

Sağlık (Hastaneler, doktorlar, ücretler, dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken diğer hususlar)

a) Hastaneler:

-Koşulları: Hastaneler, gerek donanım, gerek personel nitelik ve sayısı bakımından uygun koşullara sahiptirler.

b) Sağlık sigortası uygulaması, primleri: Hırvatistan'da sağlık sigortası zorunludur, çalışanların sigortaları bağlı bulundukları kurum veya kuruluş tarafından yaptırılmaktadır. İşsizler için sağlık sigortası bedeli (belli koşullarda ve belli bir zaman dilimi için) devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca özel sigorta şirketleri de bulunmaktadır. Sağlık sigortası için çeşitli prim dilimleri uygulanmaktadır.

d) Ülkede salgın veya yaygın hastalık durumu: Hırvatistan'da salgın veya yaygın hastalık sözkonusu değildir.

e) İçme suyu temin koşulları: Hırvatistan genelinde ve Zagreb'de şehir suyu içilebilir ve kullanılabilir niteliktedir. Şişelenmiş içme suyu ve maden suyu piyasadan temin edilebilir.

f) İlaç temin koşulları: Ülkede bütün ilaçların temini mümkündür. Ancak, bazı ilaçlar ithal edildiğinden, Türkiye’dekinden çok yüksek ücretlerle satılabilmektedir.

Evcil hayvanların Hırvatistan’a getirilmesi için, aşılarını gösteren uluslararası sağlık karnesine sahip olmaları gerekmektedir. Karantina uygulaması yoktur.

Ev Eşyası Temin İmkanları ve Seçenekleri

Ev eşyası temin olanakları ve ortalama fiyatları: Hırvatistan'da her türlü ev eşyasını temin etmek mümkün olmakla birlikte, 1 Mart 2012 tarihinden itibaren uygulanan %25 oranındaki Katma Değer Vergisi (KDV) nedeniyle, bunların fiyatları Türkiye'ye kıyasla daha pahalıdır.

Elektrik, Gaz, Telefon, İnternet, TV Abonelik İşlemleri ve Seçenekleri

Bu aboneliklerde KDV ödenmemesi için Büyükelçilik tarafından protokol yazılır. Elektrik ve gaz, devlet tekelindedir.

Sabit telefonlar, çeşitli telefon şirketleri tarafından bağlanmaktadır.

Birçok telefon şebekesi bulunmaktadır: Hepsinin hazır kart ve sabit hat uygulaması mevcuttur.

Internet bağlantısı için, çeşitli farklı hızlarda ADSL aboneliği mevcuttur. Fiyatlar uygun, bağlantı hızı iyidir. Internet bağlantısı da T-Com’un tekelindedir. Evsahibiyle yapılacak anlaşma ile, uydu anteni taktırılması mümkündür.

İlgili Dosyalar :

- Otel Bilgileri.docx